Trileqe nga Lumturije Demiri
Trileqe nga Lumturije Demiri

Trileqe nga Lumturije Demiri

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

6 kokrra vez 250g, sheqer, 1 vanille, 1 pecivo, 1 l qumesht, 5oo gr pana qumesht, karamel, 250g mielle

Pregaditja e recetës :

Ne fillim 6 vez 250g, sheqer, 250g mielle i ndajm te bardhat anash dhe te verdhat anash dhe te bardhat rrahim me mikser bashk me shqerin deri sa te formohet nje mas e trash dhe hedhim te verdhat nja nga nja dhe hedhim 1 vanille miell dhe 1 pecivo dhe brumin e qesim ne tepsi me nje leter dhe e pjekmi per 15 ose 20 min dhe e qesim nga furra e lem te ftohet pak dhe morim 1 l qumesht dhe 5oo gr pana qumesht dhe i perziem dhe ja hedhim trileqes dhe per siper pastaj e lyejm me karamel


Fjalet kyqe : trileqe  lumturije  demiri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me arra
Tortë e thjeshtë për diabetikë
Torte boshnjake