Trileçe me krem karamel dhe qokollad
Trileçe me krem karamel dhe qokollad

Trileçe me krem karamel dhe qokollad

Kuzhint.com

Perberesit :

  • 1 e 1/4 filxhane caji mell
  • 1 luge caji pluhur pjekes
  • 1 filxhan caji sheqer
  • 1/3 filxhan caji vaj
  • 5 veze
  • 2 luge caji vanilje
  • 1 e 1/2 filxhana caji qumesht te zakonshem
  • 1 filxhan caji qumesht te kondensuar
  • 1 filxhana caji pana
  • 100 gr qokollad te zez

Pergatitja :

Ne nje ene perziejme miellin me pluhurin pjekes.

Ne nje tas tjeter, perziejme vajin sheqerin dhe vaniljen.

Shtojme gjithashtu vezet ( nje nga nje ) deri sa te jene perzier mire masa.

Shtojme gjysem filxhani qumesht dhe ngadale ia hedhim masen e miellit.

E hedhim tere perzierjen ne nje tave dhe e pjekim per 30-40 minuta ne 180 grad C.

Pasi te piqet mire e heikim na tepsia dhe e vendosim ne nje pjatance tjeter.

E shpojme kekun me pirun dhe e veme te ftohet pak.

Ne nje ene tjeter rrahim 1 filxhan qumesht te zakonshem, 1 filxhan qumesht te kondensuar, dhe1 filxhan pana

Ngadale e hedhim kete mase mbi kekun. dhe e leme ne frigorifer qe te ftohet duke e shtypur me luge her pas here, ne menyre qe keku te thithe qumeshtin.

Ne nje tas perziejmekrem karamelin me qokolladen e shkrir ne avull deri sa te behet nje mase e njetrajtshme dhe me te lyejme siperfaqen e kekut.


Fjalet kyqe : embelsira  trileqe  krem  karamel  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pokace me suxhuk dhe kashkavall
Petulla te mbushura me djath dhe sallam
Embelsir me sherbet