Tranguj (kastraveca) turshi nga ne
Tranguj (kastraveca) turshi nga ne

Tranguj (kastraveca) turshi nga ne

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

15 kg tranguj , 9 l ujekripe , 7 filxhane caji krip te trash, selino, koper disa fije, nese deshironi per arom uthull 3 gota uji ose acid acetik 1/2 gote uji, 2 filxhane caji sheqer

Pregaditja e recetës :

Per turshi perdoren tranguj te vegjel me lekure te holle, mundesisht me madhesi si ne foto dhe te fresket ku ne fillim duhet lare dhe duhet kulluar mire.

Me pare pergatitet shellira me perbersit.

Ne nje ene shtrohen selino, koper dhe vendosen trangujt e lare te prerne copa ose bene edhe tranguj siq jante te pa prera si ne foto.

Pasi te kemi perfundu me renditjensiper ia vendosim diqka me te rend qe mos te dalin trangujt mbi uje dhe pastaj ia qesim edhe shelliren ashtu siqe eshte e nxeht.

Mbulohen me kapak ena me tranguj dhe vendoset ne vend te fresket dhe ena nuk duhet te hapet per disa dite.

Sipas deshires, gjate pergatitjes, turshise mund t’i hidhet rigon, hudhra etj.


Fjalet kyqe : turshi  tranguj  kastraveca  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota mira role dy ngjyrshe
Akullore stracciatella
Pilaf me mishë  pule nga Harisa Rexhepi