Tortilla me boronia ( bizele)
Tortilla me boronia ( bizele)

Tortilla me boronia ( bizele)

Kuzhint.com

Perbersit:

100 ml Qumesht,

Krip, piper,

50 gr Patate pure pluhur,

150 gr Boronia nga frizi( bizele),

Majdanoz i fresket,

8 Veze, 2 Qepe te vogla,

2 Luge gjelle vaj ulliri,

Pergaditja:

Ngrohim furren 200 Grad.

Qumeshtin, 150 ml uje dhe 1/4 luge qaji krip i hedhim ne tenxhere e vendosim mbi zjarre qe te vloje.

Largojme nga zjarri dhe ia hedhim patate pure pluhur duke e perzier vazhdimisht.

Bizelet e ngrira i shkrim me uje te nxeht pastaj i largojme nga uji.

Majdanozin e pastrojme dhe e presim imet.

Perzim vezet me masen me patate.

Ia shtojme boroniat dhe majdanozin.

Kripe e piper i hedhim sipas shijes.

Qepen e presim ne copa te vogla pastaj e fergojme ne vaj. (te perdoren nje tigan i cili mund te perdoret edhe per furre).

Heshim siper qepve masen me ve dhe e pjekim ne furre 15 minuta. lecker. de


Fjalet kyqe : gjellera  tortila  boronia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Video shokuese nga fabrika e mishit , po  ne  a hamë produkte të tilla në Kosovë
Biskota indiane
Domate te mbushura