Torteza (keke) me qokolad
Torteza (keke) me qokolad

Torteza (keke) me qokolad

Kuzhint.com

Përbërësit për petën:

 • 5 vezë
 • 100 gr sheqer
 • 200 gr lajthi të pjekura te bluara
 • 1 sheqer vanile
 • 25 g kakao
 • 35 gr miell
 • 1 pluhur për pjekurina

Përbërësit për glazurën:

 • 100 gr çokolatë e zezë
 • 50 gr çokolatë me qumësht
 • 25 gr margarin
 • Per dekorim;
 • 100 ml ajkë oplla
 • 50 gr rrush per zbukurim

Përgatitja:

Rrahim vezët me sheqer dhe sheqer vanilen.

Në një enë tjetër përziejmë miellin, kakaon, pluhurin për pjekurina si dhe lajthitë e

pjekura më parë dhe te bluhura imet.

Kur të trashen vezët i shtojmë perzierjen me mielle me lajthi ngadal duke e përzier me lugë.

Masën e qesim në tepsi të shtruar me letër për pjekje.

Pjekim në temperaturë 185*C rreth 25 minuta.

E lejmë ashtu të ftohet në tepsi.

Deri sa të ftohet mirë, përgatisim fillin.

Përgatitja ;

Shkrijmë në avull çokolatën, margarinën dhe ajkën.

Me këtë e lyejmë tortën përmbi,

Pastaj e prejmë ne forma si ne foto duke e dekoru me kremin nga ajkë oplla dhe me kokeza terrushit te terur.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokolade  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salcë për salatë jeshile
Embelsire me mak dhe gjize
 PUDING ME BISKOTA DHE RRUSH TE THATE