Torteme rende
Torteme rende

Torteme rende

Kuzhint.com

Perberesit jane per 2 peta *10Te bardha te vezeve *300 gr Sheqer *1 Luge gjelle uthull *1 peciv *300 gr Arra te bluara *6 Luge gjelle miell *3 Luge gjelle buke e therrmuar Pergaditja: Ne nje ene rahim me mikser vezet me sheqer.

Ia qesim nje luge gjelle uthull duke e perzier vazhdimisht. arra te bluara, miell dhe buke e therrmuar i qesim te te bardhat e vezeve te rrahura duke e perzier me luge.

Marrim tepsin e mbulojme me leter per pjekje dhe e derdhim brumin aty.

Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 35 minuta.

Kete pandispanj e ndajm ne dy pjes. PERBERESIT PER KREMIN: * 200 mlAjke te embel *10Luge gjelle sheqer *100 gr Margarine PERGADITJA: Ajken e rrahim me mikser deri sa te trashet shtojm vniljen. pastaj e sqesim te margarina e rrahur me sheqer pluhur dhe i perziejm se bashku. Dekorimi 150 gr cokolate. Kjo torte duket pak e komplikuar por ecuria eshte kjo: Njeren pandispanj te tortes e vendosim ne nje pjate pastaj e lyejm me kremin me tajke. e vendosim pandispanjen tjeter dhe duke ia vendos edhe gjysmen tjete te kremit. (Shih foton) e perfundojm me dekorimin qe behet me qokollad te zeze te grryer ne rende ose sipas deshires suaj. Burimi: http://tortekolaci. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  torteme  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe të ëmbla
Biskota me kanell dhe kakao
Biskota me badem