Torte zebra nga Blerta Morina Gashi
Torte zebra nga Blerta Morina Gashi

Torte zebra nga Blerta Morina Gashi

Kuzhint.com

Perbersit;

100 gr gjalpë, 4 vezë, 1 luge kafes sode buke, 3 luge gjelle me kakao, 2 gota me sheqer, 1 gote me qumesht, 3 gota me millë.

Per lyerje;

Çokolladë te zezë për lyerje te shkrire ne avull ose nurtela dhe dekori sipas deshires apo si ne foto.

Pregaditja:

Hedhim ne nje ene te thelle gjalpin qe e kemi lene me pare ne temperature ambjenti, sheqerin dhe vezet I bejme nje rrahje te lehte soden e bukes e hedhim. ne nje filxhan me uje dhe e trazojme pas pak minutash hedhim soden e bukes miellin dhe qumeshtin i rrahim ne menyre te lehte e me pas me rrahje te shpeshta derisa masa te behet e lidhur pastaj e ndajme masen ne dy ene ku ne njeren ene hedhim kakao dhe e perziejm mirë.

Gjysmen e mases me kakao e hedhim njeher ne qender pastaj rreth e qark masen e bardh pastaj prap me kakao deri sa te mbaroje te dy tasat dhe pasi te perfundojm me hedhjen e brumit e veme ngadal pa lekundje qe te pjeketne temperatur 180 grad per 30minuta.

Pasi te pjeket e lyejm me qokollade dhe e dekorojm sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  zebra  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me karamel dhe lajthia(ose arra)
Urreni të mbani dietë? Fajin e kanë qelizat nervore!
Rezultatet e kësaj recete kanë shokuar mjekët