Torte Zeber
Torte Zeber

Torte Zeber

Kuzhint.com

Përbërësit: 4 veze, 1 gote uji sheqer, 1 gote vaj, 1 gote qumesht, 2 gota miell, 2 luge kakao, 1 pluhur paste, 1 sheqer vanile. Përgatitja: Se pari kallepi ku do te piqet embelsira duhet te lyhet me yndyre dhe te permillet.

Pastaj tundim vezet me sheqer dhe sheqervanile derisa te shkrihet sheqeri dhe pastaj shtojme vajin, qumshtin dhe miellin e perzier me pluhur paste (pecive, plhur per pjekurina, bakin) dhe perzihet ngadale qe te mos bie masa e brumit.

Pastaj kete brum e ndajme ne dy pjese ku njeres i shtojme kakaon dhe e perziejme mire.

Pastaj fillojme te qesim brumin ne kallep nga tri luge brum duke filluar nga mesi i kallepit(tepsise) dhe pastaj tri nga e kafta dhe keshtu derisa te hargjohet masa.

Duhet pasur kujdes qe kallepi gjat mbushjes me brum te mos tundet qe most e perzihen brumerat dhe piqet ne temperature 180 per 40 minuta.

Pas pjekjes e sheqerosim me sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  zeber  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tagliatelle me salmon dhe salce
Pite me peta bakllaves
Biskota turke