Torte zebër nga Blerta Morina Gashi
Torte zebër nga Blerta Morina Gashi

Torte zebër nga Blerta Morina Gashi

Kuzhint.com

Perbersit;

100 gr gjalpë,

4 vezë, 1 luge kafes sode buke,

3 luge gjelle me kakao,

2 gota me sheqer,

1 gote me qumesht,

3 gota me millë.

Per lyerje;

Çokolladë te zezë për lyerje te shkrire ne avull ose nurtela dhe dekori sipas deshires apo si ne foto.

Pregaditja:

Hedhim ne nje ene te thelle gjalpin qe e kemi lene me pare ne temperature ambjenti, sheqerin dhe vezet I bejme nje rrahje te lehte soden e bukes e hedhim. ne nje filxhan me uje dhe e trazojme pas pak minutash hedhim soden e bukes miellin dhe qumeshtin i rrahim ne menyre te lehte e me pas me rrahje te shpeshta derisa masa te behet e lidhur pastaj e ndajme masen ne dy ene ku ne njeren ene hedhim kakao dhe e perziejm mirë.

Gjysmen e mases me kakao e hedhim njeher ne qender pastaj rreth e qark masen e bardh pastaj prap me kakao deri sa te mbaroje te dy tasat dhe pasi te perfundojm me hedhjen e brumit e veme ngadal pa lekundje qe te pjeketne temperatur 180 grad per 30minuta.

Pasi te pjeket e lyejm me qokollade dhe e dekorojm sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  zebra  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Princess Krofne e gatuar nga Adelina
Budingë që nuk do ta pjekim  në furrë
Domate te mbushura