Torte vegane me banane
Torte vegane me banane

Torte vegane me banane

Kuzhint.com

Torte vegane me banane Perberesit: 6 Luge gjelle vaj 4 Luge qaji pecive 250 ml Uje 175 gr Sheqer 225 gr Miell 1 Pako sheqer vanille 450 gr Qershia kompot te konservuara 3 Banane 1 Pako puding me shije vanille 500 ml Qumesht soja 1 Pako tortenguss (torten fix) Vegane Pergaditja: Nga mielli, sheqeri, sheqer vanille, peciva dhe vaji pergaditim brumin pastaj e hedhim ne tepsi te lyer me vaj te ciles ju largohet rrethi.

E vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad per 20-25 minuta pastaj e largojme nga furra dhe e lem te ftohet. Pasi te jete ftohur mire marrim dy banane dhe i presim ne feta pastaj i vendosim siper petes duke e mbuluar tere siperfaqen e tortes. Pudingun e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako pastaj pasi te zihet e largojme nga zjarri e lem pak te ftohet. Pudingun e derdhim siper banane qe i kem vendosur mbi pete.

Kullojme qershiat duke ia marrur lengun per ta pergaditur tortenguss(torten fix). Mbi pudingun i rendisimi ne mes qershijat pastaj rrethe tyre nje rende me banane te prera ne feta dhe ne fund edhe nje rend me qershia.

Tortenguss e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako pastaj e lem pak te ftohet dhe e derdhim siper pemeve qe renditem mbi torte. Te qendroj ne frigorifer per disa ore.

Mos ia largoni rrethin tortes deri atehere qe ta shihni qe torta eshte e ftohur mire. Burimi: www. chefkoch. de Perkthimin e ka bere ;http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  vegane  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek  me kakao
Kërpudha në tavë
POGAQE E SHPEJTE