Torte tre diteshe
Torte tre diteshe

Torte tre diteshe

Kuzhint.com

Perberesite:

250 gr Buter ose margarine

325 gr+ 2 Luge gjelle sheqer

325 gr Miell

2 Luge caji bakin

2 Luge gjelle kakao

2 Luge gjelle qumesht

600 ml Ajke

2 Pako sheqer vanille

400 gr Schmand

250-300 gr Malina

1 Tortenguss-Pluhur sikur pudingu vetem qe kjo pergaditet me uje

PERGADITJA:

Buterin me 200 gr sheqer e rrahim me mikser pastaj vezet ia shtojme nje nga nje.

Miellin e perzim me bakinin dhe e qesim te buteri(gjalpi).

1/3 e brumit e qesim ne nje tepsi 26cm te lyer me vaj dhe e pjekim per 15 -20 minuta ne temperature 175 Grad.

Pasi te pjeket e largojme peten nga tepsia dhe e lem qe te ftohet.

Pjeses tjeter te brumit i shtojme kakao te perzier me qumesht pastaj brumin e qesim ne tepsi 26 cm dhe e lem te piqet per 25 minuta ne temperatur 175 Grad.

Largojme peten nga tepsia pasi te piqet dhe e lem qe te ftohet.

Ajken e rrahim me 125 gr sheqer dhe sheqer vanillen dhe ne fund ia qesim schmand-in.

Presim pandispanjat ne dy pjese.

Marrim nje rrethe si ne foto e vendosim mbi nje pjate te madhe te rrumbullaket.

Peten nga kakao e vendosim aty mbrenda dhe e lyejm me 1/3 e kremit dhe ia qesim pandispanjen me ngjyre te qelet prap e lyejm me 1/3 kremit dhe ia qesim peten me ngjyre kakao.. E lyejm edhe peten e siperme dhe e lem 3 dite ne frigorifer per tu ftohur.

Pasi te jete ftohur torta ia largojme rrethin dhe ne tere siperfaqen e saj renditim malina.

Tortenguss me 250ml uje dhe 2 luge gjelle sheqer i vlojme e lem pak te ftohet dhe ia qesim malinave mbi.

Burimi: www. lecker. de

Perkthimin e ka bere faqja; http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  diteshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me pet te gateshme dhe me krem
Pija magjike e Harry Potter-it
Cizkek (cheesecake)me shurup maline