Torte tiramisu me pjeshka
Torte tiramisu me pjeshka

Torte tiramisu me pjeshka

Kuzhint.com

Perberesit:

1. 25 kg Kajsia,

225 gr Sheqer,

5 Luge gjelle leng limoni,

250 gr Leng portokalli,

65 gr Niseshte,

4 Veze (te ndara),

100 gr Mielle,

1/4 Luge qaji pecive,

750 gr Mascarpone,

400 gr Gjiz (ricotta),

90 gr Sheqer pluhur,

Nje pako sheqer vanille,

Nje luge gjelle kakao.

Pergaditja:

Kajsijat i ndajme per gjysem, ia largojme berthamen dhe i presim ne katrore te vogla pastaj me 125 gr sheqer, 2 luge gjelle leng limoni dhe

4 luge gjelle leng portokalli i ziejme duke ia mbyllur enes kapakun 5 minuta, kohe pas kohe te perzihet masa.

Tretim 40 gr niseshte me 4 luge gjelle leng portokallin dhe hedhim tek masa me kajsia.

Perzime masen e lem edhe pak mbi zjarre pastaj masen e zier e hedhim ne nje ene tjeter dhe e lem te ftohet.

Ngrohim furren ne 200 Grad.

Rrahim te bardhat e vezet me nje prise krip.

Ia shtojme sheqerin e mbetur dhe e rrahim edhe 2 minuta te tjera.

Ia shtojme edhe te verdhat e vezeve duke e perzier edhe pak minuta.

Ia shtojme millin e perzier me niseshten e mbetur dhe peciven.

Pasi te jene bashkuar mire perberesit derdhim masen ne tepsi te lyer me gjalp ose te mbuluar me leter kuzhine me permasa 30x30 cm.

Te pjeket ne furre 12 minuta pastaj te largohet nga furra te lihet te ftohet.

Mascarponen, gjizen, 80 gr sheqer pluhur, sheqer vanille, 2 luge gjelle leng limoni dhe 4 luge gjelle leng portokalli i perziejme me mikser

deri sa te behet nje mase e lemuar.

Pandispanjen e largojme nga tepsia.

Perzime lengun e portokallit, lengun e limonit dhe sheqer pluhurin e mbetur dhe me kete mase e sperkasim pandispanjen.

Pastaj siper ia shtojme masen me kajsia.

E rrafshojme mire pastaj me masen e pergaditur me mascarpone bejme vija te trasha duke ia dhene formen e tiramisus.

Te qendroje ne frigorifer 3 ore.

Te servohet ne pjate duke e pluhurosur me pak pluhur kakao.

Quelle: www. essen-und-trinken. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  tiramisu  pjeshka  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan(proja) me miellë misri
Tatli me susam
Torte me fruta të thata