Torte snikers
Torte snikers

Torte snikers

Kuzhint.com

përbërësit 10 bardhë veze 17 lugë sheqer 10 gram kikirikë 10 gram lajthi te bluara Vaj 1 lugë gjelle 3 lugë miell 2 lugë kakao dhe 1 peciv krem: 10 te verdha te vezës 10 gram çokollatë + dy Snickers 20 gram sheqer 20 gr margarinë 20 gr kikirikë copëtuar 1 karamel për të vendosur mbi torte 100 gr cokolad e zez. Pergaditja: Ne nje ene te thelle ndajme te bardh e vezes nga e verdha i rrahim me mikser me 17 luge gjelles sheqer deri sa masa te shkumohet mire pastaj ia hedhim vajin dhe perbersit e tjere si miellin, kakaon, lajthit e grimcuara, 1 peciv edhe kikiriket dhe i perziejm me tel kuzhine qe te mos prishet brumi, e shrijme perberjen ne nje tepsi katrore te lyer me gjalp e fusim ne furre per 25 min ne 180 grad.

Pastaj ne anen tjeter rrahim 10 te verdhat e vezes me 20 gram sheqer dhe i hedhim ne nje ene te qelqit ku e vendosim siper nje ene me vale dhe vazhdojme e ziejm duke e perzier vazhdimisht te gjithen me avull pa e vene en zjarr ta keni parasysh dhe gradualisht i hedhim cokoladen dhe 2 snikers te coptuar dhe akoma e perziejm deri sa amsa te bashkohet shtojme edhe 20 gr gjalp dhe 20 gr kikirika te bluara ose vec te grimcuara me thike. pasi te jete zier mire kremi torten e pjekur e leme te ftoheht dhe ia hedhim siper kremin dhe e rrafshojm mire. e leme pak te ftohet qe te forcohet dhe i hedhim siper pak karramel dhe ne fund shkrijme cokoladen me pa gjalp mbi avull dhe ia hedhim siper.

Torta duhet qe te pushoj 1 dit. Ju befte mire....


Fjalet kyqe : embelsira  torte  snikers  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Torte e thjesht me çokolate dhe qershia(vishnje )
 8 arsyet pse na dhemb koka!
Kek ne forme topthi (mufinsa)te lyera me cokolate