Torte shtresore me krem
Torte shtresore me krem

Torte shtresore me krem

Kuzhint.com

Përbërësit: 4 veze 4 luge sheqer 5 luge miell 2 luge uje 1 luge kakao 1 pluhur per paste 50 ml vaj 250 ml kafe ose qumsht qokollate Kremi i verdhë: 4 te kuq te vezes 1 luge sheqer 300 ml qumesht 5 luge miell 100 gr margarine 3 luge sheqer pluhur 2 sheqer vanile Kremi i bardhë: 4 te bardha te vezes 7 luge sheqer 4 luge uje Glazura: 100 gr qokollate 3 luge vaj Pergatitja: Perzihen te verdhat e vezes me sheqer derisa te zbardhet masa e pastaj ia shton ujin, vajin, miellin e perzier me pluhur per paste, kakaon, dhe perzihet mire dhe kete mase e qesim ne tepsi 30×20 dhe e vendosim te piqet ne 180 grad. Perzihen te verdhat e vezes me sheqer, pak qumeshte kurse pjesa tjeter e qumshtit e qesim te vloj, pastaj vezeve ua shtojme miellin dhe sheqer vanilen.

Kete mase e perziejme mire dhe kur te vloj qumshti e perziejme derisa te trashet.

Kur te trashet mire e largojme nga zjarri derisa te ftohet pergjysem dhe kesaj mase ia shtojme margarine e tundur em sheqer pluhur dhe e perziejm mire. Pasi te piqet peta e ndajme ne mes dhe i formojme dy peta.

Peten e pare e shtrijme dhe e lagim me neskafe te pergaditur ose qumesht qokllate dhe e lyejme me kremin e verdhe. Pastaj kremin e verdhe e pastaj prap peta e dyte e lagur me qumesht qokollate ose neskafe, dhe pastaj kremin e bardhe qe pergaditet duke perzier vetem te bardhat e vezes ne shkume te forte dhe pastaj shkumes ia shtojme sherbetin e zier me ujin dhe sheqerin te zier per dy minuta dhe ashtu vale ia qet shkumes dhe kete mase ia qet tortes persiper.

Pasi te ftohet pak ia qet glazuren me qokollate te shkrire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtresore  krem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet e para për foshnjën tuaj
Byreke me spinaq,djathe dhe veze
Torte me dardha dhe kakao