Torte shtepije
Torte shtepije

Torte shtepije

Kuzhint.com

Pandispanja : 4 veze 150 gr vitam (gjalp), 1 filxhan qumesht, 100 gr sheqer, miell sa te shihni te arsyeshme, 1 vanilje, 1 pako pluhr fryres(peciv)

Pergatitja : Perzijm galpin me sheqerin mire pastaj ia hedhim vezet i perzim edhe keto ia hedhim qumshtin me vanilien dhe ne fund ia qesim edhe miellin te perzier me peciv.

Masen e fituar e qesim ne tepsi dhe e pjekim me 150 grad.

Pandispanjen e presin ne tre pjes brumin cdo pjes e lyejm pak me sherbet dhe hedhim kremin e verdh dhe shtresen e dyt po ashtu per ta lyer siperfaqen e vem gremin e bardhe dhe zbukuroj si ne foto ose sipas deshiresh.

Per kremin e verdhe nevoiten : 1 liter qumesht, 300gr sheqer, 160gr te verdha te vezeve, 150 gr mille, 30 gr rum, 6 gr xhelatin, 1 shkop vanilie ose pluhur lekuren e nje lemoni dhe gjysmen e lengut te nje lemoni.

Pergatitja : Zijm qumshin dhe lengun e lemonit me vaniljen dhe e kullojm, pastaj rrahim te verdhat e vezes me sheqerin mire hedhim miellin dhe e perzijm me qumshtin e vem ne zjarr perseri dhe e perzim mire derisa te trashet, hedhim edhe xhelatinen dhe rumin dhe pastaj e largojm nga zjarri duke e lem qe te ftohet.

Per kremin e bardhe nevoiten : 500 gr gjalp i fresket ne temperature dhome, 5 te bardhat e vezeve, nje veze e plot, 10 luge sheqer pluhur, 1 vanilie.

Pergatitja : Rrahim gjalpin mire hedhim te bardhat e vezeve nji nga nji dhe sheqerin dhe pastaj ia qesim edhe vanilien e perzim dhe heqim e fusim ne figorifert per 1 gjysem ore pastaj zbukurojn torten torten me ket krem.

Torte shtepie e pergatitur sot nga Stavroula Voula


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtepije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si tia kthejme prap shkelqimin eneve nga bakri
Torte me mak dhe marcipan
Pasha qofte