Torte shijshme me pana
Torte shijshme me pana

Torte shijshme me pana

Kuzhint.com

Per pandispanjen (baza per torten)

3 filxhana kafeje me vaj,

2 lug kakao,

3 filxhana me kos,

3 filxhana sheqer,

3 gota uji me miell dhe 1 pecivose nje luge kafeje me sode.

500 ml pana,

20 gr qokollad te shkrir,

qokollad e zeze si dhe,

disa kokrra te kafes per dekorim.

Pergatitja:

Me nje ene te gjere hidhni vezet, vajin, sheqerin dhe kosin dhe trazojini mire, me pas ia shtoni miellin me peciv(sod buke)dhe kakao te perzier duke e trazuar vazhdimishte me tel kuzhine nga posht lart, dhe ket mase e hidheni ne nje tepsi te rrumbullaket e te thelle pasi ta keni lyer me vaj, piqeni ne furre me 180 grad C per 30 min, pasi te jete pjekur dhe te jete ftohur prejeni ne 3 feta me trashesi te barabarte,

pergatisni kremin.

Panen e rrahim mire me mixer duke ia shtuar edhe qokolladen e shkrir dhe e perdorim per lyrjen siper shtresavedhe dekorimin e tortes.

Ne fillimm merrni nje pjatance te rrumbullaket dhene te e vendosni shtresen e pare te pandispanjes ne se deshironi mund ta sperkasni pak me pije per embejsira me pas hidhni nje shtrese me pana dhe pastaj edhe shtresen tjeter te pandispanjes, prap kremin, dhe shtresen e fundit te pandispanjes dhe mbulojeni te gjithe me pana edhe anesh, nje pjese te panes hidheni ne nje qese guzhine per dekorim, dhe mund ta dekoroni simas deshires une zgjodha kete dekorim me dy llojet e qokolladave dhe disa kokrra te kafes se me pelqeu por ju mund ta dekoroni edhe me fruta te fresketa ne vend te kafes.

Ju befte mire

foto;kochbar. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  pana  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë per festa
Krepa me lëng portokalli
Embelsir per ditelindje