Torte shijshme me krem pjeshke
Torte shijshme me krem pjeshke

Torte shijshme me krem pjeshke

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 filxhan çaji miell, 2 filxhan çaji sheqer, 2 lugë gjellë kakao, 1 pecivë dhe 3 vezë, 1 filxhan kafeje vaj, 2 filxhan çaji ujë, Për mbushje nevojiten :, Puding vanilje i pegaditur me leng pjeshke, sheqer pluhur.

Pregaditja e recetës :

​Në një enë përziejm vezët me sheqerin më pas hedhim vajin dhe ujin dhe në të shtojmë miellin të përzier me kakaon dhe peciven (duhen të përzihen mirë që të mos mbeten kokrriza kakao).

E hedhim në tepsi dhe e pjekim në furrë të nxehtë me 180 C për 30 minuta, gjithmonë duke e provuar me thikë pjekjen e saj.

Ndërkohë derisa të pjeket torta bëjmë përgatitjen e kremit të vaniljes sipas udhëzimeve që shkruan në pako dhe e leni menjanë pastaj merrni tortën që duhet të jetë e ftohur dhe sipër i’a hedhim të gjithë kremin e pergaditur e rrafshojmë mirë dhe pastaj e fusim në frigorifer që të ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  pjeshke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fole lajthishe
  Bakllav e pergaditur ngaAfërdita Pakashtica Dita
Majdanozi freskon dhe pastron thellësisht lëkurën