Torte rollad me qershia
Torte rollad me qershia

Torte rollad me qershia

Kuzhint.com

Perbersit;

•10 lug sheqer
•15 lug qumesht
•15 lug miell
•10 lug vaj
•4 vez
•adetiv per brumera ( Peciiv )
.qershia per dekorim
.ajke te embel

Pergaditja;

Marrim nje en dhe ne te i shtojm te gjitha keto perberes te lartpermendura ne dhe i perziejm me mikser , e kthejm ne tepsi katrore e pjekim ne tem. 200C• e prejm ne pjes te holla afer 5cm e lyejm pjeset me ajke ose reqel sipas deshires me rend i bejm ne form rolate te gjitha njera pas tjetres. Dhe ekthejm ne anen e kundert jo sikur rolat por shtrir ndryshe , mandej i bojm dy peta sikur e para vetem ne form rrethi (rrubullaket) vetem se ja shtojm nje lug kakao qe te marin ngjyr kafee e lyejm me kremin e mbetur dhe ja shtrojm nen (rolaten ) e ber me heret edhe pjesen tjeter e lyejm dhe e vejm siper me ajke , dekorimi sipas deshires pasi te prihet ne form trekendeshi dhe te servohet.
Ju befte mire

Fjalet kyqe : embelsira  torte  rollad  qershia  
Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube mekeksa (biskota)dhe  Hurma
Dolma me kungulleshka
Erëza që bëjnë mirë për shëndetin