Torte Pingui
Torte Pingui

Torte Pingui

Kuzhint.com

Përbërësit : 4 veze, 4 luge sheqer, 5 luge miell, 2 luge uje, 1 luge kakao, 1 pluhur per paste, 50 ml vaj, 250 ml kafe ose qumsht qokollate

Kremi i verdhë : 4 te kuq te vezes, 1 luge sheqer, 300 ml qumesht, 5 luge miell, 100 gr margarine, 3 luge sheqer pluhur, 2 sheqer vanile

, 200 gr qokollate yose karamel, 3 luge vaj

Pergatitja : Perzihen te verdhat e vezes me sheqer derisa te zbardhet masa e pastaj ia shton ujin, vajin, miellin e perzier me pluhur per paste, kakaon, dhe perzihet mire dhe kete nase e pjek ne tepsi 30×20 derisa te piqet.

Perzihen te verdhat e vezes me sheqer, pak qumeshte kurse pjesa tjeter e qumshtit e qesim te vloj, pastaj vezeve ua shtojme miellin dhe sheqer vanilen.

Kete mase e perziejme mire dhe kur te vloj qumshti e perziejme derisa te trashet.

Kur te trashet mire e largojme nga zjarri derisa te ftohet pergjysem dhe kesaj mase ia shtojme margarine e tundur em sheqer pluhur dhe e perziejm mire.

Pasi te piqet peta e ndajme ne mes dhe i formojme dy peta.

Peten e pare e shtrijme dhe e lagim me neskafe te pergaditur ose qumesht qokllate dhe e lyejme me gjysmen e kremit te verdhe. pastaj prap peta e dyte e lagum me qumesht qokollate ose neskafe, dhe prap ia qesim edhe gjysmen e mbetur te kremin duke e rrafshu mire

Pasi te ftohet pak ia qet glazuren me qokollate te shkrireme 3 lug vaj dhe e dekorojm me copsa cokollade ne rende.


Fjalet kyqe : torte  pingui  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat e shijshme ruse
Tortë me tri shtresa
Oblland me jaffa