Torte per ditlindje nga ne
Torte per ditlindje nga ne

Torte per ditlindje nga ne

Kuzhint.com

Perbersit ;8 vez, 8 luge gjelle sheqer, 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao,

50 gr qokollad te grimcuar ne rende, peciv.

Perbersit per fillin;300 ml ajke, 200 gr kokos, 1 sheqer vanilje, korja e 1 limoni e grir ne rende,

Per dekorim;3 shllaga krem vanilje, 200 ml qumeshte,

100gr qokollad te zeze te shkrir ne avulle, dhe

100 gr grimca shume ngjyrshe te qokollates

Pergaditja e petave;

Tunden me mikser 8 vez me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe.

Ne kete mas te ftuar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle mill,

1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende si dhe 1 peciv.

Pandispanjen e fituar keshtu e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje

ku e fusim ne furr me pjek ne temperatur 180 grad.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mir qe sa me leht ta presim ne tri pjese.

Pergaditja e fillit;

Rrahim mire ajken me mikser dhe ne te qesim;200 gr kokos 1 sheqer vanilje. korja e

1 limoni e grir ne rende, perziejm dhe e lem te ftohet.

Pergaditja e tortes;

Marrim nje petedhe e vendosim mbi ne pjat te rrafshet dhe e lyejm me krem te

pregaditur me par nga ajka me kokos dhe te te ftohur e rrafshojm mire pastaj ia qesim

peten tjeter; prap nje pjese te kremit.

Keshtu vazhdojm derisa ta kryejm krejt kremi dhe petat.

Ne fund i marrim 3 shllaga me 200 ml qumeshte dhe i rrahim derisa te trashet masa ku

me kete mase e lyejm torten si ne foto dhe e zbukurojm me qokollad te shkrir si dhe me

grimca shume ngjyrshe te qokollades.

Keshille;per ta pasur me te kjart dekorimin shikone foton.

Ju befte mire!

Kjo torte eshte e pregaditur nga ne tegatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  torte  ditlindje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mjedrat, ilaçi për shumë sëmundje
Gujava fruti që lufton kancerin
Biskota role