Torte për ditelindje nga Loli Dina
Torte për ditelindje nga Loli Dina

Torte për ditelindje nga Loli Dina

Kuzhint.com

Perbersit per tri pandispanja;

 • 12 vez
 • 12luge gjelle sheqer
 • 9 lug gjelle arra te bluara
 • 9 lug gjelle mill
 • 1 luge gjelle kakao
 • 3 luge qaji me peciv

Perbersit per fillin;

 • 250 gr margarin
 • 200 gr sheqer pluhur
 • 300 gr keksa te bluhura (plazma keksa)
 • 300 gr arra te bluhura
 • 1 luge gjelle kakao
 • 1 sheqer vanilje
 • korja e 1 limoni e grir ne rende
 • 100 ml qumeshtte vaket

Per lyrje te petave;

 • mermelad kajsie
 • coca coll

Per dekorim;

 • shllag dhe
 • marcipan

Pergaditja e petave:

Ne nje en te thelle i rrahim me mikser4 veze, 4 luge dheqer derisa te formohet nje mase e trashe pastaj tek kjo mase ia shtojm 3 luge gjelle arra te bluara, 3lug gjelle me mille, 1 luge gjelle kakao, dhe 1 lug qaji me peciv.

Masen e fituar keshtu e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ku e fusim ne furre me pjek ne temperatur 180 grad.

Mbasi te jet pjekur peta e lem qe te ftohet mire .

Ne te njejten menyr i gatuajmedhe dy peta tjera por pa kakao.

Pergaditja e fillit;

Marrim margarinen e zbutur ne ambient e dhomes (jo ne zjarr) dhe sheqerin pluhur e rrahim mir me mikser pastaj ne kete mas i shtojm keksat qe duhet me par ti zbuteni me qumesht te vaket jo te vluar qe te jen te ftohta kur ti perzieni me margarin, ia shtojm arrat e bluhura, sheqer vanilen, dhe koren e 1 limoni te grir ne rende.

Pastaj ne kete mas ia shtoni 300 gr arra te bluhura, 1 sheqer vanilje, koren e 1 limoni te grir ne rende.

Masen e perzini mire me lug e jo me mikser(vetem margarina ma sheqer tundet me mikser).

Pergaditja e tortes;

Marrim njeren pete te verdhe e vendosim ne nje pjatanc dhe e zbusim me koka koll po jo ta qullosim shume e lyejm me mermelad kajsie ia qesim nje pjese te fillit.

Keshtu vazhdojm derisa ti kryejm krejtpetat dhe masen e kremit.

Ne fund i marrim shllagin dhe e lyejm torten ne te gjitha anet Psi ta kemi lyer me shllag e vendosim per 5 ore qe te ftohet ne frigorifer (jo ne ngrirje te thelle) qe te mpikset Masi te kete qendruar ne frigorifer e zbukurojm mr marcipan si ne foto ose sipas deshires.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  ditelindje  lolo  dina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buka
KENI PROBLEM ME FRYRJEN E BARKUT
Schnetzel me qepe