Torte ne rende
Torte ne rende

Torte ne rende

Kuzhint.com

Perberesit: 250 gr Gjalp i bute 2 Pako sheqer vanille 250 gr + 75 gr Sheqer Krip 1 Maje thike muskat 5 Veze 200 gr Miell 75 ml +125 ml Ajke 2 Luge gjelle rum 10 Fleta zhelatin 750 gr Gjize per torte 1 Luge gjelle leng limoni 100 gr + 300 gr Bruznica kompot Pergaditja: 1.

Marrim nje tepsi 24 x 24 dhe e lyejm me vaj.

Buterin sheqer vanillen, sheqerin, 1 prise krip dhe muskaten e rrahim me mikser deri sa te behet masa krem.

Pastaj ia shtojme vezet nje nga nje dhe ne fund ia shtojme miellin niseshte dhe 75 ml ajke te perzier me rum. 2. 3- 4 Luge gjelle marrim nga brumi dhe e lyejm tepsin dhe e vendosim ne furre ne temperatur 250Grad per 4 minuta te pjeket.

Ne te njejten mase bejme edhe 6 rende tjera.

Pastaj e largojme nga furra dhe e lem te ftohet. 3.

Marrim 6 fleta zhelatine i zbutim ne uje te ftohet.

Gjizen se bashku me lengun e limonit dhe 75 gr sheqer i perzim.

Pastaj marrim 125 ml ajke e rrahim me mikser.

Shkrim zhelatinen ne temperatur te ulet mbi shporet duke ia shtuar 6-8 krem nga gjiza dhe pastaj ia qesim tere kremin.

Ia shtojme edhe 100 gr bruznica si dhe ajken e rrahur e perzime dhe tere kete e derdhim mbi petat ne rend qe ndodhen ne tepsi dhe e lem 30 minuta te ftohet. 4. 4 fleta zhelatine i zbutim ne uje te ftohet pastaj i shkrim ne temperatur te ulet ne shporet duke ia shtuar ngapak 300 gr bruznica.

E mbulojme me kete mase tere siperfaqen e tortes dhe e lem torten 3 ore ne frigorifer te ftohet. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere ;http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate me spinaq ne tave
Tumeriku(shafrani i indis) si perbers dhe vetit e tij!
Shpageti me mishe pule