Torte Mrekulli me një vezë
Torte Mrekulli me një vezë

Torte Mrekulli me një vezë

Kuzhint.com

Për peten e tortes:

1 filxhan Sheqer

1 filxhan arra bluara

1 filxhan Qumësht

� filxhan vaj

1 filxhan Miell

1 Pluhur pjekje

1 sheqer vanilje

2 budinga te vaniljes

Qumësht 6 dl

5 lugë sheqer

15 gram margarinë

PËRGATITJA:

Ne nje ene te madhe i mixojm vezët, sheqerin dhe sheqer vaniljen se bashku dhe ngadal ia shtojm nje nga nje perbersit tjer si; vajin, qumështin, arrat, dhe ne fund miellin te perzier me pluhur per pjekje.

Marrim një tepsi (20 × 30 cm) te lyer me gjalpe dhe e sperkasim me mille, pastaj qesim brumin e pregaditur per torte e rrafshojm dhe e pjekim në temperatur 180 gradë për 25 minuta.

Pasi te jet pjekur torta e sperkasim sa eshte ende e nxeht me; 2 dl qumesht te perzier me rume( nese nuk deshironi mundeni edhe mos me ssperkat fare bene edhe pa te)

Pregaditim kremin ; Ne nje ene puding vaniljen e ziejm me qumësht dhe e leme qe te ftohet.

Pasi te jet ftohure pudingu mixojm. me margarinë te zbutur ne ambient dhome..

Marrim torten e pregaditur e vendosim ne nje pjat te madhe dhe siper ia qesim te gjithe kremin dhe e rrafshojm mire dhe e dekorojm me çokollatë te te grryer ne rende apo arra sipas deshires.

Ju bëftë mirë!

Nga>>recipeci. com Perkthimi >>http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  mrekulli  veze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë  me badema
Dhjami i derrit  mrekullia e shume smundjeve
Biskota me forma per femije nga tegatuajm