Torte milingone
Torte milingone

Torte milingone

Kuzhint.com

Perberesit per brumin : 150 gr Sheqer, 250 gr Margarine, 5 Ve, nje pako pecive (pluhur pjekje), 250 gr Miell, gjysem pako copeza cokolate

Perberesit per kremin : 2 Gota e gjysem sheqer pluhur, nje gote e mbushur me gjalp, nje pako sheqer vanille, 4 Luge qaji ajke.

Per pergaditjen e kesaj embelsire ju duhen vetem 25 minuta.

Ne nje ene te thelle bashkojme te gjithe perberesit per brumin dhe i rrahim me mikser deri sa te behet nje mase kremore.

Masen e pergaditur e hedhim ne tepsi te lyer me gjalp dhe e vendosim te piqet ne furre ne 150 - 180 C per 20 minuta.

Pasi te piqet e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Per ta lyer torten siper bashkojme te gjithe perberesit per kremin ne nje ene dhe i rrahim me mikser.

Ne fund me kete krem e lyejme torten siper.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  milingone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fileto pule me perime dhe patate te ferguara ngane
Ëmbelsirë me shumë  shije
Torte e shpejte me arra dhe çokolatë