Torte me ylla
Torte me ylla

Torte me ylla

Kuzhint.com

Përbërësit: 1 filxhan biskota grirë filxhan kakao 2 lugë sheqer filxhan gjalpë i shkrirë Kremi: 450 g krem djathi zbutur filxhan sheqer 2 vezë 60 g shkrirë çokollatë e errët 1 lugë çaji vanilje ekstrakt 2/3 filxhan salcë kosi Përgatitja: Furrën e ngrohim paraprakisht në 180 gradë. tepsija te jet e rrumbullaket per pjekje dhe të vendosur me letër pjekje.

Në një ene duhet kombinuar, sheqerin, kakaon dhe gjalpëin e shkrirë, kesksat e blume duhet qe ti perziejm ne kete mas dhe kete mas duhet qe ta shtrjm ne tepsi. Me mixer e bejm kremin dhe gradualisht shtojm sheqer. vezë, një ka një, vanilje dhe salcë kosi. dhe e qqesim ngadal ne tepsi mbi koren me keksa dhe e rrafshojm mire Shkrihet 60 g çokollatë e errët ne mikrovalë ose në avull ne temperaturë të ulët për të bërë pika ose ylla çokollate mbi te qëmerr formen si ne foto Piqem në furrë për një orë.

Pastaj fikim furrën dhe te lënë edhe nje gjysem ore deri te ftofet e konsumoni te freskët atë. ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  ylla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Eklera gatuar nga Kadire Hashani
Dieta brokoli është hiti më i ri
Sekreti i dobësimit të Adele!