Torte me vishnje
Torte me vishnje

Torte me vishnje

Kuzhint.com

Perbersit

5 veze, 150 gr sheqer,

200 gr miellë,

3 luge kakao,

200 ml qumesht,

100 ml vaj,

1/2 pluhur paste,

1 luge cimet(kanelle)

1 sheqer vanile.

Perbetsit per kremin ;

700 ml qumesht,

150 gr sheqer,

pak nngjyr me arom vishnje,

1 sheqer vanile,

6 luge griz( bollgur), ermik,

100 gr kokos,

300 gr vishnje.

Pergaditja;

Rrahen vezet me sheqer derisa te zbardhet masa, pastaj shtohet mielli i perzier me kakao dhe pluhurin per pjekje.

Pastaj shtohet vaji dhe qumshti krejt gradualisht duke e perzier me shpejtesi te ngadalshme dhe ne fund I shtohen edhe aromat cimeti dhe sheqer vanilja.

Gjysma e kesaj mase qitet ne kallep te lyer me yndyre dhe te mbuluar me leter per pjekje ne madhesi prej 20 x 30 cm.

Pastaj futet ne furre qe vetem te formoj kore dhe gjate kesaj kohe pergaditet kremi.

Qumshtin e qesim te vloje me sheqer dhe sheqer vanile.

Pastaj ne qumshtin vale shtojme grizin duke e perzier vazhdimisht qe mos te na behen kokrra dhe njeheresh qesim edhe kokosin.

Kremi trashet shpejte dhe e nxjerrim nga furra taven me gjysmen e pjeses se pandispanjes dhe e shtrijme kremin e bardhe mbi te dhe menjehere vendosim vishnjet dhe permbi qesim pjesen e mbetur te brumit te pandispanjes.

Keshte u kthejme prap ne furre te nxehte dhe e pjekim edhe per 35-40 minuta apo ta vertetojme me rremojce pjekjen.

Pastaj e mbulojme me kakao pluhur dhe pasi i prejme katroret i servojme.

Ne vend te vishnjeve mund te perdorni edhe fruta tjera sipas preferences suaj, mund te perdorni mjeder, manaferra etj me udhezim te njejte gati

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gullashe filet me kerpudha
Kafja i mbron gratë nga kanceri i gjirit
Bamje me karrota