Torte me tri shtresa
Torte me tri shtresa

Torte me tri shtresa

Kuzhint.com

Perbersit:

1 l qumësht, 3 pudinga vanille, 3 pudinga vanille, 15 lug sheqer,

250 g margarin300 g arra, 300 g keksa, 300 g kokos,

Për lyerje:

150 g qokoladë me qumësht, lugë qumësht, 3 lugë sheqer, 120 g margarin,

Pergatitja:

Nxejmë qumështin dhe në të ziejmë pudingun si qdo puding tjetër.

E lejmë të ftohet dhe i shtojmë margarinën e rrahur me mikser.

Këtë masë e ndajmë në tri pjesë të barabarta në enë veq e veq.

Njërës pjesë i shtojmë keksat, të dytës ia shtojmë kokosin dhe të tretës ia shtojmë arrat e bluara.

Marrim një tepsi dhe në fillim e qesim masën me keksa pastaj masën me arra dhe në fund masën me kokos.

Në fund e shkrijmë ne avull qokoladën, sheqerin dhe margarinin me qumesht e lejmë të ftohet dhe e lyejmë torten përmbi.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtresa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

EKLERA AMERIKAN
Torte me mak dhe marcipan
Bakllavë moderne