Torte me tri shtresa nga Albini Learti Jetishi
Torte me tri shtresa nga Albini Learti Jetishi

Torte me tri shtresa nga Albini Learti Jetishi

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 l qumësht,

3 pudinga vanille,

15 lug sheqer,

250 gr margarin,

300 gr arra,

300 gr keksa,

300 gr kokos.

Për lyerje:

150 gr qokoladë me qumësht,

3 lugë qumësht,

3 lugë sheqer,

120 g margarin.

Përgatitja:

Nxejmë qumështin dhe në të ziejmë pudingun si qdo puding tjetër.

E lejmë të ftohet dhe i shtojmë margarinën e rrahur me mikser.

Këtë masë e ndajmë në tri pjesë të barabarta në enë veq e veq.

Njërës pjesë i shtojmë keksat, të dytës ia shtojmë kokosin dhe të tretës ia shtojmë arrat e bluara.

Marrim një tepsi dhe në fillim e qesim masën me keksa pastaj masën me arra dhe në fund masën me kokos.

Në fund e shkrijmë ne avull qokoladën, sheqerin dhe margarinin me qumesht e lejmë të ftohet dhe e lyejmë torten përmbi.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtresa  keksa  kokos  arra  albini  learti  jetishi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Mufins me çokolate
Makarona Greke
Qofte nga tegatuajm.