Torte me tri shtresa (me keksa, kokos dhe arra)nga Albini Learti Jetishi
Torte me tri shtresa (me keksa, kokos dhe arra)nga Albini Learti Jetishi

Torte me tri shtresa (me keksa, kokos dhe arra)nga Albini Learti Jetishi

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 1 l qumësht
 • 3 pudinga vanille
 • 15 lug sheqer
 • 250 g margarin
 • 300 g arra
 • 300 g keksa
 • 300 g kokos

Për lyerje:

 • 150 g qokoladë me qumësht
 • 3 lugë qumësht
 • 3 lugë sheqer
 • 120 g margarin

Përgatitja:

Nxejmë qumështin dhe në të ziejmë pudingun si qdo puding tjetër.

E lejmë të ftohet dhe i shtojmë margarinën e rrahur me mikser.

Këtë masë e ndajmë në tri pjesë të barabarta në enë veq e veq.

Njërës pjesë i shtojmë keksat, të dytës ia shtojmë kokosin dhe të tretës ia shtojmë arrat e bluara.

Marrim një tepsi dhe në fillim e qesim masën me keksa pastaj masën me arra dhe në fund masën me kokos.

Në fund e shkrijmë ne avull qokoladën, sheqerin dhe margarinin me qumesht e lejmë të ftohet dhe e lyejmë torten përmbi.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtresa  keksa  kokos  arra  albini  learti  jetishi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kastravecat turshi
Gjizë e bërë në shtëpi
Rollad me susam