Torte me shume shije (recet  hungareze(
Torte me shume shije (recet hungareze(

Torte me shume shije (recet hungareze(

Kuzhint.com

Recet hungareze

Perberesite:

225 gr buter45 gr sheqer pluhur150 gr sheqer150 gr miell8 veze1 luge gjelle sheqer vanille1 prise kripPer mbushjen:400 ml qumesht15 gr sheqer60 gr puding vanille250 gr buterPer lyerjen:100 ml ajke100 gr qokolladPer karamelin:100 gr sheqerPergaditja:Per brumin:Marrim buterin dhe e perzim me sheqer.

Shtojme nje nga nje te verdhat e vezeve.

Te bardhat i rrahim me sheqer, sheqer vanill dhe kripen dhe ia qesim te masa me buter.

Miellin ia shtojme me kujdes. Ne nje tepsi 26 cm te rrumbullaket qe ju largohet rrethi krijojme 8 peta.

Masen e mbrumit e ndajme ne 8 pjese te barabarta dhe secilen pjese e qesim ne tepsi e rrafshojme mir e ne temperatur 220 Grad i pejki per 6 minuta pastaj i lem qe te ftohen dhe ia largojme letren per pjekje. Njejt veprojme edhe me petetat e tjera ndersa peta qe duhet me e bukur e lem per tia vendosur tortes siper. Per mbushjen:2/3 e qumeshtit me sheqerin e vlojme dhe me qumeshtine mbetur perzim pudingun dhe e qesim te qumshti i vluar dhe e lem per 2 minuta te zihet pastaj e largojm te ftohet. Qokolladen e shkrim me ajken dhe e lem pastaj te ftohet.

Rrahim me mikser buterin dhe ne kete ene qesim qokolladen e shkrir dhe pudingun.

Me kete Krem i lyejm te gjitha petat e pergaditura me heret dhe petet me te bukur e vendosim siper dhe me kremin e lyejm tere torten. Nga sheqeri bejme karamell dhe ia qesim tortes dhe mbi karamelin me thike presim 16 copa. (Te pritet vetem ajo pjesa e karamelit).

Sipas deshires mund ta beni dekorimin e tortes me copa qokollade. Burimi: ww. chefkoch. dePerkthimin ne gjuhen shqipe e ka bere:tegatuajm. com


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shume  shije  recet  hungareze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqer pare nga Kaltrina Berisha
Ëmbelsirë e shpejt me kakao
Gjelle me perime dhe fileto peshku