Torte me shumë shije
Torte me shumë shije

Torte me shumë shije

Kuzhint.com

Perberesit:

6 te bardha te vezes,

10 luge sheqer,

15 luge arra te bluara,

3 luge miellë,

2 luge buke e grire(prezlle),

Nje pluhur paste.

6 te verdha te vezes,

6 luge sheqer,

2 pudinga vanille,

2 luge miellë,

100 gr qokollaten e shkrin ne avull,

8 dcl qumesht,

200 grbiskota te bluhura,

disa copa zhele bombone te portokallit.

Udhezimet:

Te bardhat tunden ne shkume te forte me sheqer dhe perzihen me miell, arra, prezlle dhe pluhurin per pjkeje.

Kjo mase qitet ne tepsi te lyer dhe te permillur dhe piqet ne 180 grade per 15-20 minuta.

Te verdhat perzihen me sheqerin, pudingat e vaniles, miellin me 2 dcl qumesht te ftohet kurse masa tjeter e qumshtit vlohet dhe ne kete qumesht zihen perbersit me te verdha te vezes ngadale dhe behet nje krem i trashe.

Pandispanja e pjekur lihet te ftohet dhe pastaj renditen nje rende me keksa dhe pasta, pak qokollad, disa copa zhele bombone teportokallit prap gjysma tjeter e fillit dhe permbi mbulohet me pandispanjen e ftohur dhe me qokolladen e mbetura.

Renditjen e tortes e beni duke e shikuar me se miri foton.

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shum  shije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pas domateve vjollce, vijnë mjedrat e portokalle
Panine te mbushura me djathe
Zupa  (pudinge)