Torte me shtresa
Torte me shtresa

Torte me shtresa

Kuzhint.com

Torte Me Shtresa Përbërësit për petën e bardhë: *5 te bardha te vezes, *Pak krip, *100 gr kokos, *5 luge sheqer, *5 luge miell. Përbërësit për petën e kaftë: *3 veze+2 te verdha te vezes, *5 luge sheqer, *Pak krip, *5 luge vaj, *7 luge miell, *1 luge kakao. Përbërësit për kremin e verdhë: *3 sheqer vanile, *5 te verdha te vezes, *7 luge sheqer, *5 luge qumesht, *250 gr margarine, *3 luge sheqer pluhur. Përbërësit për kremin e bardhë: *2 te bardha te vezes, *Pak krip, *100 gr sheqer pluhur, *5 luge uje. Përgatitja: Perzihen te bardhat e vezes me pak krip(vetem me maje gishtrinjve) dhe me sheqer derisa behet nje shkume e forte dhe pastaj i shtohet edhe mielli dhe kokosi.

Qitet ne nje kallep te lyer me yndyre dhe te permillur dhe piqet ne 170 grade per 5 minuta. Ne nderkohe pergadisim pjesen e kaft ku tunden te bardhat e vezeve me sheqer dhe pastaj shtohen te verdha nje nga nje dhe pastaj shtohet vaji, mielli dhe kakao.

Krejt kjo mase qitet mbi masen e bardhe qe eshte ende ne furre dmth kjo pergaditet Brenda 5 minutave dhe kjo I shtohet mases se bardhe, dhe kjo kthehet ne furred he piqet edhe 20 minuta dhe vertetohet me rremojce. Kremi i bardhe pergaditet me perzierjen e sheqerit me te verdha te vezes dhe zihen mbi avull derisa te shkrihet sheqeri.

Pastaj lihet te ftohet.

Margarina tundet me sheqer pluhur derisa te zbutet mire dhe te behet nje mase honogjene dhe pastaj kjo perzihet me masen e te verdhave te vezeve qe tanim eshte ftohur.

Keto perzihen bashke Me qumshtin laget pandispanja e ftohur dhe i qitet kremi i verdhe persiper.

Pastaj qitet te vloj uji she sheqeri dhe ne nderkohe tundet shkuma nga te bardhat e vezeve me pak krip dhe pasi tekete vluar uji me sheqerin pluhur dhe pasi te jete ftohur pak ia shtojem shkumes nga te bardhat e vezes dhe e perziejm me mixer dhe kete kremin e bardhe pra e qesim mbi kremin e verdhe dhe e dekorojme me qokollate sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtresa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me portokall
Qofte me kërpudha dhe mish të grirë
 Embelsir me qokolad