Torte me shije dredheze (luleshtrydhe)
Torte me shije dredheze (luleshtrydhe)

Torte me shije dredheze (luleshtrydhe)

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 3 Gota miell
 • 4 Veze
 • 2 Gota sheqer
 • Gjysem gote vaj
 • 1 Gote uje me gaz
 • 3 Luge qaji bakin(peciv)
 • 500 gr Dredheza
 • 2 Pako tortenguss (Torte fix) ngjyre te kuqe
 • 400 ml Ajke
 • 2 Perforcues per ajken(zhelatin
 • 1 Pako sheqer vanille
 • 100 gr Cokolate e bardhe

Pergaditja:

Vezet, sheqerin, vajin dhe ujin i rrahim me mikser deri sa te trashet masa.

Miellin e perzim me bakinin dhe e hedhim te masa me vezet.

Derdhim brumin ne nje tepsi katrore te lyer me vaj dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 175 Grad per 20 minuta.

Dredhezat i pastrojme dhe i bejme pure.

Tortenguss e pergaditim sipas udhezimeve qe shkruajne ne pako dhe e perzime me puren nga dredheza.

E lem te ftohet pastaj e hedhim siper tortes se pjekur(duhet te jete e ftohur torta).

Ajken e rrahim me perforcuesit dhe ia shtojme edhe sheqer vanillen.

Pastaj kete mase e qesim siper tortes duke e lyer tere siperfaqen e saj dhe ne fund ia hedhim cokolaten e bluar ne rende.

Te pritet ne katror dhe te servohet.

Nese nuk keni Tortenguss ne vend te saj mund te merrni leng me ngjyre te kuqe *vishjne, dredheze etj)dhe ta zini me nje pako punding me shije vanille.

Ndersa per perforcuesin e ajkes nese nuk keni mund ta zevendsoni me shllage.

chefkoch. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shije  dredheze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota të bukura për fëmijë
 Schnitzel me speca dhe makarona
Pinxhurë shtëpie