Torte me rrush te bardhe
Torte me rrush te bardhe

Torte me rrush te bardhe

Kuzhint.com

Perbersit:

100 g gjalpë,

1 e verdhë veze,

1 luge te mesme sheqer,

1 luge te mesme rum errët,

Miell 1 filxhan,

Për mbushjen;

200 g rrush të bardhë pa farë,

80 g bajame te grimcuara,

140 g sheqer,

4 te bardhë veze,

levorja e 1limoni,

sheqer vanilje për dekorim.

Pergaditja:

Pergadisim brumin e petes me gjalpin e shkrire 1 te verdhe te vezes dhe gradualisht duke ia shtuar perbersit e tjere dhe ne nje tepsi te lyer me gjalpe e rrafshojme brumin e pjekim peteten per 15 minuta dhe e nxjerrim tepsin dhe ia hedhim siper rrushin e bardhe dhe siper hedhim perberjen e gatuar nga 4 vezet e rrahura me sheqer e te perziera me bajame te grimcuar sheqer dhe 1 levore limoni e kthejm prap ne furre dhe per 30 min dhe pasi te piqet e sperkasim me sheqer pluhur.

Ju befte mire. tortatorta. blogspot.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  rrush  bardhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Parandaloje elektrizimin e flokëve
Bakllavë  turke
Kube me bollgur