Torte me reqel te luleshtrydheve
Torte me reqel te luleshtrydheve

Torte me reqel te luleshtrydheve

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 1 filxhan caji gjalp (200 gramë)
 • 1 filxhan caji sheqer
 • 3 kokrra vezë
 • 3 lugë gjelle niseshte
 • 4 luge mielle
 • 1 lugë kafe sodë buke
 • 3 lugë gjelle arra ose bajame të pjekura të shtypura
 • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
 • Aromës sipas dëshirës (vanilje, lëkurë limoni, portokalli)

Per mbushje.

 • 300 gr reqel te luleshtrydheve

Per lyrje:

 • 300gram krem ajk ose shllage

Per dekor:

 • Luleshtrydhete fresketa

Pergaditja;

Rrihen vezët me sheqerin derisa sheqeri të mos jetë më kokërr dhe të bëhët një masë e qëndrueshme.

Rrihni mënjanë gjalpin derisa të bëhet krem, shtoni niseshte, arrat ose bajamet, dhe teksa e përzjeni shtoni miellin e përzjerë më parë sodë, dhe më pas vezët e rrahura. Hidhni në një enë të lyer me yndyre, brumin dhe piqeni në furrë të ngrohur më parë në 190-200 gradë Celsius.

Pasi të jetë pjekur nxirret nga formae leme qe te ftohet dhe e presim ne tri pandispanja te njejta

Ne nje pjate te madhe e vendosim peten e pare siper e lyejm me reqel te luleshtrydheve pastaj e vendosim peten e dyt ku prap e lyejm me reqel te luleshtrydhevedhe ne fund e vendosim edhe peten e trete dhe e lyejm ne te gjitha anet torten me krem ajke te bardhe ose shllage dhe e dekorojm me luleshtrydhe te fresketa siper edhe poshte tortes si ne foto. Reqel me luleshtrydhe(dredheza)

Per ecurin e renditjes se petave shikone foto qe ta keni me te kjarte.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  reqel  luleshtrydheve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Edhe çaji i dobishëm për trurin e njeriut
Biskota amerikane me çokollatë
Byrek i embel