Torte me rende
Torte me rende

Torte me rende

Kuzhint.com

Për brumin: 8 vezë, 8 lugë miell, 8 lugë sheqer pluhur, 1 pakete pluhur për pjekje, 2 lugë kakao; Per dekorim; mermellad qershie uje 1 shllag krem qershie Pregaditja; Ne nje ene hedhim vezet dhe sheqerin dhe i rrahim me mikser deri sa te behet nje shkume shume e trashe, pastaj marrim miellin dhe e perziejm me pluhurin për pjekje dhe ia hedhim mases nje nga nje lug mille por jo krejt ( duhet ti ndani 2 lug milli veq sepse kjo mas e vezeve ndahet ne dy pjes) dhe e perzieni me tel kuzhine e asesi me mikser.

Kete mase e ndani ne dy pjese ;pjesa e mases se verdh duhet te jet pak ma shume se pjesa qe do te ja qesim kakaon. Ateher procedura e tortes eshte kjo; e marrim tepsin dhe e lyejm me gjalp ku ne fillim e qesim nje pjes te mases se verdhe ku tani ja shtoni millin qe e keni nda dhe e futeni ne furr per 5 minuta vetem sa shtresa e siperme te ju forcohet pak e jekni tepsin prej furre dhe tash ja qitni masen me kalao dhe prap e futeni ne furr qe prap vetem sa shtresa e siperme te ju forcohet pak dhe keshtu veproni deri sa ta perfundoni me te gjithe masen. Kshill; Teli i furres ne fillim kur ti pjeknt nga 5 minuta duhet te jet me nalt der sa ta perfundoni krejt procedura pastaj e veni ne mes dhe e leni deri sa te pjeket gjithmon dhke e kontrollu se a eshte pjekur. Embelsiren e leme qe te ftohet dhe kur ta servoni ateher ia hidhni mermelladen e qershis te holluar me uje ku ja jepni nje val mermellades dhe duhet te jet e ftohur dhe kremin e qershis qe e keni pregadit me heret dhe e keni ftohur kur ta servoni embelsiren. ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Past për forcimin e imunitetit
Gjysem hena me kokos
 Lëngu i gjelbërt per nje shendet me te mire