Torte me rende shume   e shpejte
Torte me rende shume e shpejte

Torte me rende shume e shpejte

Kuzhint.com

Përbërësit

Për brumin:

*6 lugë miell,

*6 lugë sheqer pluhur,

*1 paketim pluhur për pjekje,

*2 lugë kakao;

  • Coca col per peta

Për kremin:

  • 2 margarinë,
  • 2 filxhanë ajkë të ëmbël,
  • 2 lugë sheqer pluhur,
  • 1 lugë kakao.

Përgatitja :

Nev fillim tunden të bardhët e vezëve me mixer derisa te behet nje shkume e fort..

Të verdhat e vezëve i përzieni me sheqer, dhe pastaj ne te shtoni miellin, me pluhurin për pjekjedhe kakaon pastaj ia shtojm edhe te bardhat e veaeve te rrahura me par e duke i perzierngadal me tel kuzhine, dhe këtë masë e hedhim në tepsinë e mbështjellë me letër për pjekje.

Torta duhet ta piqet 15 minuta në temperatur 180 C, dhe pasi te jet pjekur e lem qe të ftohet, dhe më pas e ndajm në dy pjesë.

Margarinën e tundni ne mixer duke e përzier me sheqer dhe kakao, pastaj edhe ajkën e ëmbël e tundni në një enë të veçantë, e në fund e përziejm me përzierje te margarinës deri sa te bashkohet masa mire.

Në nje tepsi së pari hidhni koren e parë, ku e lagni atë me Coca col, pastaj siper hidhni gjysmën e kremit dhe e rrafshoni mir. vendosni peten tjeter dhe prap e lageni me Coca col dhe ne fund ia qitni edhe gjysmen tjeter te kremit. në fund tortën e dekoroni me kakao dhee leni që të ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qeke  shum  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem
Patate  si paragjellë
Llokuma gatuar nga Shpresë Bajrami Velići