Torte me reçel vishnjeje
Torte me reçel vishnjeje

Torte me reçel vishnjeje

Kuzhint.com

5 lug sheqer

6 lug miell

1 sheqer vanilje

Filli : 500ml hopla per embelsira e rrahim ( me mikser ) me nje veze te plote dhe 5 lug sheqer.

Pergaditja:Rrahim vezet me sheqer afer 15 min.

Peciven dhe vaniljen e perziejm ne miell dhe i hedhim ne veze i perziejm pak sa te bashkohet masa.

E hedhim ne tepsi 3/4 e mases, pjesen e mbetur te maset e bejme te zeze me 1 lug kakao dhe mbi masen e bardh e hedhim me lug vende vende.

E pjekim ne tem 160 grad per 30 min.

Dekori sipas deshires ose njelloj sikurse ne foto.

Receta eshte gatuar nga nje mike e faqes:

Teuta Kokollari Thaqi


Fjalet kyqe : embelsira  torte  reqel  vishnjeje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë
Tespishte nga Valbona Hoxha
Lëngu i parë me shije të hudhrës