Torte me qokollad (shacher torte)
Torte me qokollad (shacher torte)

Torte me qokollad (shacher torte)

Kuzhint.com

Përbërësit:

150 gr margarin

1 gotë e gjysëm sheqer

150 ml qumësht

1 pluhur për pjekurina

1 vanil sheqer

3 lugë gjelle kakao

2 gota miell

Përbërësit për kremin:

50 gr margarin

2 lugë të vogla nesscaffe

200gr qokollad

1 vanil sheqer

Gota duhet të ketë masën 2dl

Përgatitja:

Shkrijmë margarinën.

Vezët i rrahim me sheqer.

Pastaj përziejmë të gjithë përbërësit e tjerë nje nga nje duke ia shtuar edhe margarinën e shkrir.

Masen e pregaditur e qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e pjekim në temperaturë rreth 200*C rreth 15 minuta.

Pasi te pjeket e lem qe te ftohet peta dhe e ndajm ne tri pjes te barabarta.

Përgatitja e kremit:

Shkrijmë çokoladën me 2 lugë të vogla nesscaffe, vanilen dhe margarinen e lejmë të ftohet.

Pastaj e përziejmë me ajkën e rrahur me parë me mikser. me këtë krem e lyejmë shtresat e torten se ftohur ne mes. si dhe e lyejmë tortën siperi.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Desert me mascarpone dhe malina
Makarona me sos mishi
Hudhra dhe efekti i saj në qarkullimin e gjakut