Torte me qokollad dhe kikirika
Torte me qokollad dhe kikirika

Torte me qokollad dhe kikirika

Kuzhint.com

Torte me qokollad dhe kikirika Përbërsit: 300 gr. sheqer, 100 ml. ujë, 125 gr. margarinë, 200 gr. keksa të bluar, 200 gr. kikirika të bluar. Për dekorim: 100 gr. qokollatë, 20 gr. margarinë, 3 lugë të supës vaj, Dhe 100 deri 200 gr. kikirika të grimcuar (per dekorim). Përgaditja: Së pari qesim në tenxhere ujin dhe sheqerin në temperaturë maksimale, kur të jet nxehur uji qesim margarinin.

Masën e largojm nga zjarri dhe ja shtojm keksat dhe kikirikat e bluar, këtë masë e lejm që të ftohet dhemandej e qesim në tepsi e rafshojm dhe mbi te përta mbuluar ja qesim qokolladën, margarinin dhe vajin qe e kemi shkrirëme pare në avull.

Dhe krejt në fund përsiper e dekorojm me kikirikat e grimcuar. Me këtë masë te pregaditur mundeni me gatu edhe bombica nese deshironi.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollad  kikirika  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja heronjtë e rritjes së shijes
Nuk janë ëmbëlsira per tu ngren  por bizhu (FOTO-LAJM)
Pija magjike e Harry Potter-it