Torte me puding dhe arra
Torte me puding dhe arra

Torte me puding dhe arra

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Sheqer 1 filxhan çajit, 4 vezë , 1 filxhan arra te bluara, Qumësht 1 filxhan, Vaj 1 filxhan, Miellë 2 flxhana, 1 Pluhur fryres , 1 buding vanilje , Qumësht 3 dl, 2 lugë sheqer, 15 g gjalpë ose margarinë

Pregaditja e recetës :

Ne fillim rrafim vezet me sheqerin per peten dhe vazhdojme deri sa te trashen pastaj shtojme qumeshtin dhe duke e perzier me luge ia hedhim arrat peciven dhe vajin dhe ne fund miellin, masen e pergaditur e hedhim ne nje tepsi katrore te lyer me gjape.

E pjekim per 20 min ne 170 grad.

Nje keshillë: mos harroni keku duhet te jete i bute te mos teprohet ne pjekje.

Ne anen tjeter pergadisim pudingen me qumeshtin e vuar sheqerin dhe gjalpen, e perziejm mire deri sa masa te trashet dhe eleme te ftohet.

Pasi peta te jete pjekur ia hedhim siper embelsires duke e rrafshuar me luge kuzhine.

Dekrohohet sipas deshires ne kete rast eshte me cokolad ne rende...


Fjalet kyqe : embelsira  torte  puding  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me nisheste
Krostata nga Lirime Fejzullahi
-Salate me makarona -