Torte me pete te gateshme nga ; Egzontina Ismaili
Torte me pete te gateshme nga ; Egzontina Ismaili

Torte me pete te gateshme nga ; Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Nji margarin 250 gram, nji kokose 200 gram, 300 gram arra te bluara, 300 gram pllazma keksa, 1 gote e ujit sheqer tri luge gjelle kakao, 1 limone vetem levozhga dhe nji luge gjelle leng limon Dy deri ne tri gota qumshtedhe nji got lenge i vishnjes, tri pete me kakao te gateshmeqokolad per lyrje

Pregaditja e recetës :

Margarinin dhe sheqerin i rrahim me mikser pastaj ju shtohen ;pllazma keksat ; arrat ; kokosi ; kakaon dhe i perziejm deri sa masa te bashkohet mire pastaj ia qeesim qumshtein dhe prap e perziejm deri sa masa te bashkohet pastaj ne rente e grini levoren e limonit dhe nji lugeleng limoni dhe te gjite se bashku i perziejm mire.

Ne nje pjatanc e vendosim peten e pare dhe e lagem me lenge te vishnjes pastaj ia vendosem nje pjes te fillit e rrafshojm dhe njete vazhdojm me renditjen dy petave dhe fillit.

Pasi te perfundojm me renditjen torten e lyej siper me fille dhe ne fund e lyejm me qokollade.

Torte me pete te gateshme e pergaditur nga Egzontina Ismaili


Fjalet kyqe : embelsira  torte  pete  gateshme  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kafeja nuk ju jep vetëm shije, por edhe bukuri
 Torte e shpejt
Byrekë me mishë  nga Blerta Morina Gashi