Torte me petë te gatëshme dhe bruznica
Torte me petë te gatëshme dhe bruznica

Torte me petë te gatëshme dhe bruznica

Kuzhint.com

Perberesit:

1 pako e gjysem puding me shije vanille,

3 luge gjelle sheqer,

750 ml qumesht,

375 gr buter te bute,

3 peta te gatshme,

mermellade me shije maline,

bruznice per lyrejen e petave,

200 gr arra te coptuar,

bruznice per dekor,

Per pergaditjen e kremit:

Pudingun e pergaditim sipas udhezimeve qe jane te shenuara ne pako.

Rrahim buterin me mikser per 8 minuta deri sa te behet krem i bardh pastaj dhe e perzime me pudingun.

3 luge gjelle nga kjo mase e lem anash per dekorin.

Shkrim pak meremeladen nese eshte e trashe dhe secilen pete e lyejm njeher pastaj me kremin

e pergaditue dhe kure te perfundojm me renditejn e petave dhe kremit ne fund e dekorojm me

arra ne te gjitha anet dhe siper ia qesim disa bruznica te freketa ose qfar do peme qe keni ne shtepi.

Shih foton e postuara


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gateshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supë orizi me vezë dhe limon
Torte me qokollad
Reçel shalqiri (gliko)