Torte me pet te gateshme dhe me krem
Torte me pet te gateshme dhe me krem

Torte me pet te gateshme dhe me krem

Kuzhint.com

Pergatitja:

2 peta te gatsheme me kakao ose kekun mund dhe ta pergatisni edhe vete,

Per kremin: 3 gota qumesht, 3, 5 luge miell, 3-4 luge sheqer,

luleshtry dhe ose kivi

Per sperkatje:

2 gota nga 200 gr me neskafe me qumesht te ftohte.

Pergaditja;

Se pari pergatisni kremin duke perzier qumeshtin me miellin dhe sheqerin ne temperatur mesatare

ne menyre qe te mos krijohen toptha gjate yierjes dhe e lem qe ai te ftohet.

Vendoseni ne fillim njeren pet te kekut ne nje pjate te madhe dhe e sperkateni ate mire me neskafe me qumesht te ftohte.

Me pas e vendosni siper saj gjysmen e kremit te ftohte dhe me pas shtoni kivi te prera holle ne forme rrethi.

Pas kesaj vini peten e dyte te kekut dhe sperkateni dhe ate prap me neskafe dhe qumesht te ftohte dhe sper vendosim edhe kremin e mbetur.

Me pas zbukurojeni ate me qokollad ne rende.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gateshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hamburgeri i fundit del në muze
Pula të mbushura dhe të pjekur ne grillë
Embelsir e mirë me rende