Torte me molle dhe marcipan
Torte me molle dhe marcipan

Torte me molle dhe marcipan

Kuzhint.com

PERBERESIT: 150 gr Buter ose margarine 125 gr Sheqer 200 gr Marcipan 1 Pako sheqer vanille 4 Veze 200 gr miell 50 gr Niseshte 2 Luge gjelle jogurt 3 Luge gjelle kakao 3 Molla 100 gr Sheqer pluhur 3 Luge gjelle mjalte PERGADITJA: Buterin me sheqerin, sheqer vanillen dhe vezet i rrahim shume me mikser deri sa te trashet masa.

Marcipanin e shkrim pak ne mikroval dhe e perzim me vezet e rrahura.

Perzim miellin me niseshten dhe bakinin.

E qesim me kujdes te masa me veze.

Ia shtojme mases edhe 2 luge gjelle jogurt.

Gjysmen e brumit e qesim ne nje tepsi 26 cm te lyer me vaj ndersa gjysmen tjeter te brumit e perzim me kakao dhe e qesim mbi brumin e bardhe qe ndodhet ne tepsi.

Me piru bejme levizje spirale ne brum. Mollat i pastrojme dhe ua heqim levoret dhe farat.

I presim mollat ne rende dhe i vendosim ne brum.

Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 45-50 minuta. Dhe ne fund e lyejme torten me mjaleten e perzier me sheqer pluhur. Burimi: www. chefkoch. de Perkthimin e ka bere ; www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : embelsira  torte  molle  marcipan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Efektet e mira te qershis
Këshilla për funksionimin e mirë të zorrës së hollë
Peshku i pjekur ne furre