Torte me molla
Torte me molla

Torte me molla

Kuzhint.com

Perbersit;

6 luge sheqer,

8 luge miellë, 6 vezë,

1 kg molla ose me shume sipas nevojes,

100 gr sheqer pluhur,

2 pako shllag krem,

150 ml qumesht te ftoht,

pak kakao perdekorim

Pergsditja;

Lajme mollat i qerojm dhe i grijm ne katrore ose ne qfar forma te deshironi, pastaj marrim nje tepsi dhe e lyejm me vaj dhe mbi qesim nje shtres sheqer pluhur pastaj i renditim mollat e grira ne tere siperfaqen e tepsis ku mbi molla qesim krejt sheqerin pluhur te mbetur dhe sheqer vanilen dhe e pjekni ne furre ne temperatur 200 grad.

Derisa pjeken mollat marrim nje en dhe ne te i qesim vezet dhe sheqerin dhe i rrahim me mixer derisa te trashet masa mire pastaj ia qesim millin e perzier me peciv nje nga nje lug duke e perzier me tel kuzhine.

Masen e fituar e qesim mbi mollat qe jan duke u pjekur dhe prap e fusin ne furr tepsin duke ia ul temperaturen ne 180 gr dheprap e pjekim.

Mbasi te jet pjekur e marrim dhe e jekim prej aty duke e rrotullu mbi nje tepsi te kthyer mrapsht qe mollat te dalin siper dhe aty e leme qe te ftohet mire. (shih foton)

Marrim shllagat bashk me qumshtin dhe i rrahim me mixer deri sa masa te trashet mire edhe kete mas e qesim mbi torten e pjekur dhe tersishit te ftohur( kujdes torta nuk duhet te jet e nxeht sepse kremi prishet)dhe e dekorojm me kakao.

Ju beft mire!Burimi:sinfeycook. blogspot. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  molla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Domate të kuqe turshi
Torte me bollgurë dhe makë nga tegatuajm
Shpageti me salce dhe perime te ndryshme