Torte me mascarpone ,qershia dhe limon
Torte me mascarpone ,qershia dhe limon

Torte me mascarpone ,qershia dhe limon

Kuzhint.com

Perberesit per 12 copa:

200 gr Gjalp i bute,

225 gr Miellë,

100 gr Sheqer,

50 gr Niseshte,

3 Luge qaji bakin,

3 Luge gjelle qumësht,

250 gr Sheqer pluhur,

100 gr Mascarpone,

1 Pako sheqer vanille,

2 Luge gjelle marmelad qershie.

Pergaditja:

Marrim nje tepsi si forma e tortes (200ml) e lyejme me vaj.

Furren e nxehim ne 175 Grad.

Per brumin grryejm levoren e limonit ndersa limonit ia marrim lengun. 200 gr gjalp, sheqerin, kripen dhe levoren e limonit i rrahim me mikser deri sa masa te trashet.

Ia qesim vezet nje nga nje.

Perzim miellin, niseshten, bakinin me qumeshtin dhe i qesim te masa me vezet dhe ne fund ia qesim edhe luge gjelle leng limoni.

Brumin e qesim ne tepsi dhe e lem te pjeket ne furr per 25-30 minuta.

Pasi te pjeket e lem 5 minuta te ftohet torta dhe e largojme nga forma.

Per shirupin perzim sheqer pluhurin me 4 luge gjelle uje dhe 3 luge gjelle leng limoni dhe e derdhim mbi torten.

Torten e lem ne frigorifer te ftohet per 1 ore.

Mascarponen e perzime me sheqer vanillen pastaj ia qesim edhe marmeladen nga qershiat dhe pak para servimit ia qesim tortes siper.

Burimi: lecker. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Tegatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  torte  mascarpone  qershia  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me shtresa
Levrek në skarë
Shërojini kërpudhat në thonjtë tuaj