Torte me mandarina dhe schmand
Torte me mandarina dhe schmand

Torte me mandarina dhe schmand

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

120 gr Margarine, 160 gr Sheqer, 1 Luge gjelle arome portokalli (aroma per ushqim), 2 Veze te plota, 2 Veze te ndara, 4 Luge gjelle kakao, 220 gr Miell, Gjysem pako bakin, 1 Luge gjelle qumesht, 200 gr Mandarina te konservuara, 200 gr Schmand, 4 Luge gjelle sheqer, 2 Luge gjelle kokos, 1 Luge qaji arom portokalli (aroma per ushqim)

Pregaditja e recetës :

Sheqerin se bashku me arome dhe margarinen e rrahim me mikser pastaj ia shtojme 2 vezet e plota dhe 2 te verdhat e vezeve duke e rrahur vazhdimisht masen.

Ia shtojme edhe kakaon dhe ne fund miellin e perzier me bakinin te perzier me 1 ose 2 luge gjelle qumesht.

E perzime tere masen mire me mikser pastaj e derdhim ne nje tepsi 26 cm te lyer me margarin dhe siper brumit ia vendosim mandarinat e kulluara.

Dy te bardhat e vezeve i rrahim me mikser.

Perzim schmand-in me sheqerin, aromen dhe kokosin dhe ne fund ia shtojme edhe te bardhat e vezeve.

Kete mase derdhim mbi mandarinat duke e mbuluar tere siperfaqen e tortes.

Te pjeket ne temperatur 160 Grad per 50 minuta mos harroni ta mbuloni nga minuta e 34 torten.

Te servohet ne pjate duke e sperkatur me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  mandarina  schmand  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli e shpejt dhe e leht  nga Ramize Berisha Dierkes
Pite me qepë të njoma
Challah