Torte me malina dhe çokollat
Torte me malina dhe çokollat

Torte me malina dhe çokollat

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

280 gr Karrota,

20 gr Sheqer,

20 gr Buter (gjalp),

130 gr Miellë,

4 Luge gjelle kakao,

90 gr Bajame,

40 ml Vaj,

2 Luge gjelle sheqer,

100ml+75 ml Uje me gaz,

4 Luge qaji pecive,

Lengu dhe levora e nje portokalli.

Perberesit per kremin:

200 gr Malina te ngrira,

300 gr Ricotta (Quark) laktosefre,

135ml Qumesht kokosi,

5 Fleta xhelatine,

1 Luge gjelle sheqer,

150 gr Malina te fresketa.

Pergaditja:

Furren e nxehim ne 180 Grad.

Pastrojme karrotat dhe i bluajme ne rende.

Sheqerin e hedhim ne tigan e vendosim mbi zjarre dhe e lem deri te shkrihet pastaj ia shtojme buterin e perzime dhe pastaj edhe karrotat.

Ne temperatur te mesme e lem mbi zjare te zihen karrotat per 10 minuta pastaj i hedhim sheqer sipas deshires dhe e largojme nga zjarri per tu ftohur.

Sheqerin me 100 ml uje e rrahim me mikser deri sa te tretet sheqeri pastaj ia shtojme vajin dhe e rrahim prap.

Ia shtojme miellin, bajamet e bluara, kakaon dhe peciven e perzime masen mire me mikser dhe ne fund ia shtojme edhe lengun e dhe levoren e nje portokalli si dhe karrotat dhe 75 ml uje.

Derdhim brumin ne tepsi(qe ju largohet rrethi) te lyer me vaj e rrafshojme. (nese ju duket brumi i fort shtoni akoma uje)

Te pjeket ne furre ne temperatur 180 Grad per 35-45 minuta.

Pasi te jete pjekur e largojme nga furra dhe e lem qe te ftohet.

Pergaditja e kremit:

Shkrim malinat dhe me blinder i bejme pure.

Xhelatinen e pergaditim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Te gjitha perberesit e tjere perveq xhelatines i perzim te gjitha mire pastaj ia shtojme edhe xhelatinen.

Kremin e hedhim me kujdes mbi peten e pjekur e rrafshojme mire tere siperfaqen dhe e dekorojme me malina te fresketa.

Te qendroje ne frigorifer per 2 ore. kochtrotz. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  malina  cokolata  paveze  laktosefree  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Artemisia annua L.( pelini i embel)
Pogaçe nga Argetime Telqiu Ballanca
Torte e pa pjekur me rende