Torte me makë nga Besa Xhemajliu
Torte me makë nga Besa Xhemajliu

Torte me makë nga Besa Xhemajliu

Kuzhint.com

Perbersit per brumin :

 • 3veze
 • 1gotemake
 • 1gote griz
 • 1gote sheqer
 • 1gote miell
 • 1gote qumesht
 • 1gote vaj
 • 1 paqet sheqer vanile
 • 1 peciv

Per shurupin :

 • 1got uje,
 • 1gote sheqer dhe
 • gjysem lemoni

Per dekor;

 • Kokos
 • fruta pyelli dhe
 • 500g krem pana te rrahur sipas udhezimeve ne pako

Gatimi;

Ne nje en te thelle i bashkojm te gjitha perbersit e mesiperm dhe masen e fituar e qesim ne tepsi te lyer me gjalpe dhe pastaj e pjekim ne temperatur 180 grad per 30min.

Nderkoh e ziejm shurupin per 20min. dhe ia shtojm edhe gjysem lemoni

Pasi te pjeket keku ia qesim sherbetin dhe e lem qe te ftohet mire tani e lyejm me krem pana ne tere siperfaqen e dekorojm me kokos dhe fruta pyelli

Ju beft mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  make  besa  xhemajliu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks pule me salce dhe patate
 Mishë i skuqur si dhe salatë e gjelbërt
Gurabia nga Egzontina Ismaili